Business Intelligence - nástroj jen pro velké firmy? | NEO - Business Intelligence
11. září 2015 neobi

Business Intelligence – nástroj jen pro velké firmy?

Business Intelligence – nástroj jen pro velké firmy?
5 (100%) spolu 4 hlasů

Zadal jsem do vyhledávače „Business Intelligence“ a po přečtení pár článků mi uvízly v paměti slova jako: OLAP, analytický nástroj, reporting, datový sklad… Všechny tyto pojmy musí být super, pokud BI využívají velké společnosti a investují do něho nemalé peníze. Měl bych i já do toho investovat, pokud chci mít úspěšnou firmu?

 

Realita běžného dne

Představte si, že máte firmu ve středně velkém městě, prodáváte např. autodíly a při tom provozujete půjčovnu techniky. Některé měsíce jsou lepší, některé jsou horší, ale snažíte se udržet na trhu konkurence schopný i za cenu přijatelných ztrát. Denně se předbíháte s konkurencí, abyste co nejvíc prodali a dosáhli slušný obrat a večer už opravdu nemáte chuť přepočítávat na kalkulačce, jaký byl zisk či obrat za dnešní den. Večer před spaním přemýšlíte, co udělat další den lépe a efektivněji. Takový běžný den podnikatele.

Jaké otázky si stále a dokola klade takový podnikatel?

  • Kteří zákazníci mi přináší největší zisk?
  • Mám pravidelné zákazníky, kteří ode mě berou stále ty stejné položky?
  • Umím jim nabídnout něco navíc a zlepšit si s nimi vztahy?
  • A proč ti, co odebírali, už neodebírají?
  • Které položky se mi vůbec neprodávají?
  • Pokud mám stále větší náklady s podnikáním, kam vlastně jdou všechny vydělané peníze?

Existuje nespočetně mnoho otázek, které si můžeme položit. Známe také odpovědi?

Je jedna zaběhnutá cesta, jak se dopátrat alespoň pár odpovědí. Vzít si kalkulačku a Excel, a sednout na pár hodin denně k účetnictví, vytvořit si tabulky a sledovat rozdíly v čase. I takto se dopátráte k bližším informacím, které Vám pomohou s různým zlepšením ve firmě. Svůj drahocenný čas byste mohli využít i jinak a efektivněji.

Jak posunout rozhodování na vyšší úroveň

Při Vašich rozhodnutích v podnikání byste se měli opírat o fakta, o Vaše zrealizované prodeje, o reálné náklady, o tržby, kterých jste dosáhli. Dostanete se k nim také zdlouhavě pomocí zmíněné kalkulačky a Excelu. Co kdybyste však měli všechny firemní statistiky k dispozici každý den na jednom místě a bez jakékoli námahy a mohli se na jejich základě mnohem rychleji rozhodovat?

Přijde k Vám zákazník, který si chce vybojovat lepší ceny. Vy mu nedokážete okamžitě říct, zda mu můžete ještě poskytnout dodatečnou slevu, aby se Vám to stále vyplatilo. Co uděláte?

  • Pamatujete si, jaký obrat udělal za poslední měsíce?
  • Platí pravidelně?
  • Je to opravdu Top zákazník? Nesnaží se Vás jen „opít suchým rohlíkem“?
  • O kolik peněz ročně přijdu, pokud ho ztratím?

Tady byste potřebovali rychlou radu od někoho – něčeho. A zde přesně Vám pomůže rozhodnout se Business Intelligence.

Jak funguje BI v praxi?

Každý den si evidujete ve svém účetním programu účetnictví, prodeje, skladové pohyby. Umíte si z něj zjistit, kolik jste prodali položek, kolik jich máte skladem, v jaké skladové ceně. Vidíte, jaké máte zákazníky, kdo Vám ještě dluží peníze za faktury. Ke všem informacím se ale musíte složitě proklikávat programem a přehrabovat se častokrát nepřeberným množstvím reportů.

BI vám dokáže dát tyto informace do pár sekund. Navíc však poskytne úplně nové pohledy, meziroční přehledy, porovnání, souvislosti či trendy. Zřejmě nejzajímavější z těchto nástrojů určených i pro menší firmy je NEO Business Intelligence od brněnské společnosti  NEO Business Software – www.neobi.cz. Nabízí Vám vytváření reportů a analýz z Vašich údajů z účetnictví. Jak vypadá v praxi?

business intelligence_1

V tabulce vidíte, jaké jste měli prodeje za vybraných Top zákazníků za poslední dva roky. Jak dlouho by Vám trvalo vyrobit takovou tabulku v Excelu? 15min? 10min?

Pomocí BI Vám tato analýza trvá 10-15 sekund. Pěkná realita, že? Konečně máte takového rádce při sobě. Pokud se vrátíme k příkladu, kdy si chtěl zákazník vybojovat lepší ceny, umíte si takto za pár sekund zjistit, jak pravidelně odebírá, či neklesají jeho odběry a jaké slevy jste mu už poskytovali.

Cena Vašeho času

Pomocí předchozího příkladu jste ušetřili 10-15 minut svého času. Zákazníkovi jste mohli nabídnout nebo zamítnout slevu.

A co byste dokázali zjistit za 10-15 minut v BI?

Například pokud byste chtěli vědět, kteří zákazníci nejvíce odebírají, a z kterých jsou okresů, můžete si vytvořit následující analýzu. Zobrazují se v ní také na přehledné mapě zákazníci podle okresů s hodnotou, jaký obrat udělali do dnešního dne. Kolik času to trvalo? Stále je to 10-15 sekund.

business intelligence_2

Co byste dokázali zjistit za dalších 10-15 sekund? To je už jen na Vás. Na všechny otázky, které jsme si položili na začátku tohoto článku, byste pomocí tohoto užitečného nástroje uměli mnohem rychleji odpovědět. Každý máme omezený čas denně na 24 hodin, který si musíme rozdělit podle priorit, tak proč neušetřit čas ve prospěch dobrých rozhodnutí, která jsou podložená fakty?

Samozřejmě se musí člověk seznámit s programem, ale časem zjistíte, že celé ty hodiny strávené u Excelu a s kalkulačkou už nejsou potřeba. Máte nástroj na podporu každodenního rozhodování a přitom nemusíte ani vědět, co to byly ty zmíněné OLAP kostky a datové sklady, o kterých jste četli v chytrých informacích o Business Intelligence.

A vy prostě jenom potřebujete znát svoje fakta o firmě rychle a v pravý čas, abyste mohli udělat rychlé a správné rozhodnutí. A nástroj jen pro bohaté to v této době samozřejmě už není. Vychází to v přepočtu jako dobrá káva denně v kavárně. A teď už na ní budete mít i čas…

Mohlo by Vás zajímat: